Logo programuCZYSTE POWIETRZE WERSJA 3.0

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Program Czyste Powietrze jest realizowany zbyt wolno, resort środowiska kolejny już raz zapowiada, że jego realizacja ma ulec usprawnieniu. Z możliwości dofinansowania do wymiany ogrzewania i docieplenia domu skorzysta więcej osób.

Sztandarowy program rządu "Czyste Powietrze" czeka nowe otwarcie. Procedury mają być prostsze. Na łamach dziennika "Rzeczypospolita" zapowiedziano, że "zwiększone zostanie finansowanie nie tylko na wymianę pieców węglowych, ale też docieplenie kilku milionów budynków jednorodzinnych. Przy okazji powinien się zmniejszyć popyt na węgiel, tej zimy towar deficytowy".

Według zapowiedzi podniesiony zostanie próg dochodowy uprawniający do skorzystania z programu – ze 100 tys. na 135 tys. zł rocznie. W związku z inflacją zwiększone zostaną maksymalne kwoty dotacji.  Dla zamożniejszych pojawi się też szybko dostępna ścieżka kredytowa z częściową spłatą kapitału. Dotąd ewentualność kredytowa nie działała dobrze, gdyż zawarto jedynie 3,2 tys. umów.

Jak informuje "Rzeczpospolita", program w nowej odsłonie ma oferować znacząco większe wsparcie na zwiększenie efektywności energetycznej budynku i zmniejszenie zużycia energii na cele ogrzewania domu do wartości nie większej niż 80 kWh/mkw  lub o minimum 40%. Jednocześnie wraz z wojewódzkimi oddziałami NFOŚiGW pracuje nad uproszczeniem procesu rozliczeń.

Podczas konferencji planowanej na 14 grudnia przez ministerstwo klimatu i środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają zostać zaprezentowane szczegóły kolejnej reorganizacji w programie.

Więcej na stronie: https://www.czystepowietrze.eu/