W okresie od października do czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej w Wydmusach realizowany był projekt „Zabawka z sercem” w ramach ogólnopolskiego konkursu „Projektanci Edukacji” realizowanego przez wyd. Nowa Era. Wzięli w nim Nauczyciele, Uczniowie oraz Społeczność Lokalna. Konkurs podzielony był na dwa etapy: opracowanie i zgłoszenie projektu, głosowanie internautów oraz realizacje projektu zakończoną podsumowaniem na oficjalnej stronie www.projektanciedukacji.pl. Pomysł projektu opracowany przez nauczycielkę Justynę Śniadach oraz podjęte już działania zostały docenione przez |Kapitułę Konkursową, która przyznała mu Grant Jury na realizację zaplanowanych działań.

 Akcję promocyjną i działania na pełną skalę rozpoczęliśmy już w październiku. Od stycznia trwał II etap konkursu oraz wprowadzanie w życie kolejnych punktów projektu. Wszyscy przystąpili do akcji szycia zabawek dla wychowanków pobliskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Czarni. Powstało niemal 70 unikatowych własnoręcznie wykonanych przez Uczniów, Wychowawców, Rodziców oraz Przyjaciół Projektu maskotek. Zostaną one wręczone dzieciom w nowym roku szkolnym. Kolejna inicjatywa to akcja „Serce na dłoni”. Jej ideą było szycie serc oraz loteria – losowanie wskazówek, komu można je podarować. Ideą akcji było skłonienie do refleksji, jak wiele osób, o których na co dzień zapominamy, czeka na miły gest z naszej strony.

Wybuch pandemii i zamknięcie placówek oświatowych nie zatrzymał realizacji zaplanowanych działań. Powstał profil na Facebooku „Zabawka z sercem”, który na bieżąco śledził kolejne kroki jego uczestników, promował projekt i zyskał bardzo duże grono sympatyków w całym kraju. Pokazywał młode talenty, a dorosłym dawał wytchnienie od codziennych trosk. Był platformą do spotkań miłośników twórczej pracy, rękodzieła i tradycji. Funpage promował realizowany w starszych klasach projekt „Jestem Kurpiem – to brzmi dumnie”. W ramach współpracy zorganizowano szereg konkursów: „Pisanka wielkanocna”, „Śladami Kurpiów”, „Kurpie od kuchni, w pieśni i w gadce”. Nagrody dla laureatów zostały uroczyście wręczone przez panią Dyrektor na uroczystym zakończeniu roku szkolnego.

Jesteśmy szczególnie dumni, że Kapituła Konkursowa doceniła projekt spośród 168 zgłoszonych z całego kraju na jego I etapie. Oba realizowane pomysły przystąpiły do konkursu na II etapie, a efekty pracy można znależć na oficjalnej stronie: www.projektanci.pl. Placówka otrzymała certyfikat „Dobrze zaPROJEKTowanej Szkoły 2020 roku” za podejmowanie ambitnych wyzwań edukacyjnych umożliwiających uczniom rozwijanie pasji i twórcze doskonalenie kompetencji XXI wieku. Nauczyciele koordynujący i wspomagający projekt otrzymali dyplomy od wyd. Nowa Era, które pani dyrektor Izabela Drężek  wręczyła na uroczystości zakończenie roku szkolnego.

Zachęcamy do odwiedzenie profilu pod nazwą „Zabawka z sercem” na Facebooku: https://www.facebook.com/Projekt-edukacyjny-Zabawka-z-sercem-110050430617842/?modal=admin_todo_tour

. Na Youtube znajduje się  prezentacja multimedialna podsumowująca działania projektowe:

Jest tam też filmik prezentujący wszystkie wykonane zabawki:

 Opracowała: Justyna Śniadach