Od lutego do maja w oddziale przedszkolnym i klasie I Publicznej Szkoły Podstawowej w Wydmusach realizowany był projekt edukacyjny „Moja miejscowość – Wydmusy” pod kierunkiem p. Justyny Śniadach. W trakcie cyklicznie prowadzonych zajęć dzieci dowiedziały się, skąd pochodzi nazwa ich małej ojczyzny. Jak żyło się ludziom za czasów babć i dziadków.  Uczniowie samodzielnie gromadzili  cenne informacje od starszych ludzi, odnaleźli czarno-białe zdjęcia z kolekcji  swoich dziadków. Poznali losy i tradycje tutejszego regionu. Stworzyli  klasowy kącik regionalny, gdzie znalazły się przyniesione przez nich  eksponaty.

Aby zgromadzone fotografie i informacje nie zostały znowu schowane głęboko do szafy i zapomniane, zostały odpowiednio utrwalone. Stare fotografie posłużyły do stworzenia jednej w swoim rodzaju publikacji, która przybliża historię Wydmus.  Znajdują się w niej informacje zgromadzone i usystematyzowane przez opiekuna projektu, unikatowe zdjęcia z prywatnych kolekcji i najstarszej „Kroniki Szkolnej” oraz fotografie najpiękniejszych miejsc w Wydmusach,  wykonane z pomocą rodziców przez najmłodsze dzieci. Powstał pewien rodzaj dokumentu dla przyszłych pokoleń.

Podsumowanie projektu odbyło się dnia 30 maja. Uczniom tutejszej szkoły oraz ich rodzicom została zaprezentowana prezentacja multimedialna „ Wydmusy – dawniej i dziś”,  która przybliżyła życie mieszkańców tutejszej wsi oraz zobrazowała działania najmłodszych uczniów. W temat wprowadzili wszystkich uczniowie klasy I.  Na tę okoliczność został przygotowany kącik regionalny, w którym znalazły się licznie zgromadzone eksponaty z prywatnych kolekcji oraz wytwory lokalnych twórców ludowych. Opiekun projektu dziękuje wszystkim, którzy pomogli w  realizacji projektu, szczególnie rodzicom oraz mieszkańcom wsi.

Opracowała: Justyna Śniadach

1
2
3
4
5
6
7
8
9
9a
9b
9c
9d
9e
9f
9g
9h
9i
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18