Plakat - pies

Dlaczego nie strzelamy?

Zwierzęta boją się hałasu, bo mają dużo lepszy od nas słuch. Rozmowa między ludźmi ma moc około 30 dB. Dźwięki powyżej 100 dB stają się nieprzyjemne dla ucha, a dźwięki na poziomie 130–140 dB są już bolesne. Wybuch niektórych petard generuje hałas o natężeniu 130–160 decybeli – to głośniej niż przy starcie odrzutowca i jest to granica bólu dla człowieka. Zwierzęta słyszą dźwięki dużo precyzyjniej i z większej odległości. Szacuje się, że dźwięki o tym samym natężeniu pies i kot usłyszą w odległości czterokrotnie większej niż ludzie.

Zwierzęta mają zupełnie inną percepcję niż ludzie. To dlatego w noc sylwestrową zagrożeniem dla zwierząt są nie tylko niecodziennie hałasy, ale też efekty świetlne, mogące przypominać im pioruny. W czasie wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszą huk i rozbłyski, zwierzęta wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji.

Przestraszone zwierzęta umierają na zawał. Noc sylwestrowa to czas, kiedy wystraszone wybuchem rac, petard i fajerwerków zwierzęta uciekają od właścicieli. Wiele doznaje zawału albo ginie na ulicach. Jak wiele? Kilka lat temu tego dnia we Włoszech padło 50 tys. zwierząt, w tym 7 tys. psów i kotów. Polskie statystyki na ten temat nie są publicznie udostępniane.