Działając na podstawie art. 36 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2023 r. poz. 1587, z późn. zm.). oraz art. 39 ust. 1 pkt 2-5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o  udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112).

Zarząd Województwa Mazowieckiego

zawiadamia

o opracowaniu projektu Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030

wraz z załącznikami:

  • Załącznikiem nr 1: Planem inwestycyjnym dla województwa mazowieckiego,
  • Załącznikiem nr 2: Programem zapobiegania powstawaniu odpadów dla województwa mazowieckiego,
  • Załącznikiem nr 3: Programem usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu województwa mazowieckiego,
  • Załącznikiem nr 4: Prognozą oddziaływania na środowisko Planu gospodarki odpadami dla  województwa mazowieckiego 2030,
  • Załącznikiem nr 5: Wykazem miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów dla  zatrzymanych transportów odpadów.

Celem ponownych konsultacji jest zebranie opinii i uwag wszystkich środowisk na temat projektu dokumentu. W  konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, a w szczególności: mieszkańcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i inne organy administracji państwowej, organizacje pozarządowe oraz środowiska akademickie.

Konsultacje przeprowadzane są przez Zarząd po raz drugi, z uwagi na naniesienie zmian w uprzednio konsultowanym projekcie.

  1. Projekt Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030 wraz z załącznikami, został przygotowany na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a jego zakres został określony w ustawie o odpadach.
  2. Wojewódzki plan gospodarki odpadami opracowuje się dla osiągnięcia celów założonych w polityce ochrony środowiska, oddzielenia tendencji wzrostu ilości wytwarzanych odpadów i ich wpływu na  środowisko od tendencji wzrostu gospodarczego kraju, wdrażania hierarchii sposobów postępowania z odpadami oraz zasady samowystarczalności i bliskości, a także utworzenia i utrzymania w kraju zintegrowanej i wystarczającej sieci instalacji gospodarowania odpadami, spełniających wymagania ochrony środowiska.
  3. Zgodnie z art. 36  ust. 2 ustawy o odpadach organem właściwym do uchwalenia wojewódzkiego planu gospodarki odpadami jest Sejmik Województwa Mazowieckiego.
  4. Organem właściwym do rozpatrzenia wniesionych uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Mazowieckiego.
  5. Na dzień publikacji niniejszego zawiadomienia organ dysponuje stanowiskami, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o  udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112).
  6. Wersje elektroniczne dokumentów oraz wszelkie informacje o projekcie, w tym terminy i miejsca spotkań konsultacyjnych dostępne są na stronach internetowych: mazovia.pl oraz  mazovia.pl, m. in. w dziale: Załatw sprawę/Ekologia i środowisko/Odpady/Plany gospodarki odpadami, jak również w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy Al.  Solidarności 61, 03- 402 Warszawa (Wydział Gospodarki Odpadami – III piętro pok. 314), od  poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00.
  7. Uwagi i wnioski do projektu dokumentu należy zgłaszać:
  • drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • na adres elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP: /umwm/SkrytkaESP
  • drogą listowną na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych
Al. Solidarności 61, 03-402 Warszawa,

  • ustnie do protokołu.
  1. Wskazane uwagi i wnioski prosimy zawrzeć w formularzu dostępnym na stronie internetowej Urzędu w sposób określony w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej pl.
  2. Uwagi i wnioski należy przesłać w dniach 3 – 28 października 2024 r.
  3. Zgodnie z art. 41 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko uwagi lub  wnioski złożone po upływie wyznaczonego terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.