Podziękowania
Dla Współorganizatorów oraz mieszkańców gminy Myszyniec
za przygotowanie i czynny udział
w V Rodzinnym Festynie Profilaktycznym
„Zdrowa Rodzina bez uzależnień”
Państwa zaangażowanie w propagowanie treści związanych ze zdrowym stylem życia, zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu dzieci wraz z rodziną, wzmacnianie więzi i propagowanie odpowiedniego systemu wartości stanowi ważny czynnik chroniący dzieci i młodzież w profilaktyce uzależnień
„Miłość zaczyna się w domu i rozwija w domu. Tu nigdy nie brak sposobności aby ją okazać”
Matka Teresa z Kalkuty
Burmistrz Myszyńca
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Myszyńcu
Myszyniec, 16 czerwca 2019 r.
V Festyn Rodzinny pn. „Zdrowa Rodzina Bez Uzależnień”
Głównym Organizatorem Festynu była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Myszyńcu oraz Burmistrz Myszyńca.
Współorganizatorami byli:
- Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Księdza Władysława Skierkowskiego,
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Myszyńcu,
- Komenda Miejska Policji w Ostrołęce
- Komisariat Policji w Myszyńcu,
- Ochotnicza Straż Pożarna w Myszyńcu,
- Parafia Rzymskokatolicka w Myszyńcu,
- Rycerze Kolumba Rada Nr 14566 im. św Marcina,
- Grupa wparcia AA i Al.-Anon „Przystań”,
- Stowarzyszenie Abstynentów „Nowa Droga”
- Grupa Ratownicza Nadzieja
- Stowarzyszenie Myszynianki wraz z dziećmi ze świetlicy „Iskierka” oraz Siostry Służki Najświętszej Marii Panny Myszyńcu,
- Zespół Szkół Powiatowych w Myszyńcu,
- Nauczyciele i uczniowie Publicznych Szkół Podstawowych w Myszyńcu, Wykrocie, Wydmusach, Krysiakach, Zalesiu, Olszynach, Wolkowych,
- Związek Harcerstwa Polskiego w Myszyńcu,
- Sołectwa: Wykrot, Drężek, Gadomskie, Krysiaki, Olszyny, Pełty i Wydmusy.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Drężku,
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce,
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Myszyńcu,
- Zespoły taneczne: : „Małe błyskotki”, „Błyskotki”, „Błysk”, „Kurpiaki – grupa młodsza” wraz z opiekunami i instruktorami tańca.
Głównym celem festynu było kształtowanie umiejętności spędzania wolnego czasu z całą rodziną, Zacieśnianie więzi emocjonalnej między rodzicami a dziećmi, propagowanie zdrowego stylu życia, integracja ze środowiskiem lokalnym.
Rodzina jest wyjątkową grupą społeczną, ponieważ rodziców i dzieci łączy ze sobą szczególna więź. Rodzice znają swoje dzieci najlepiej i oni mają największy wpływ na kształtowanie postaw swoich dzieci. Formowanie odpowiedzialnych postaw młodych ludzi dokonuje się w rodzinie, rodzice pełnią dla swych dzieci funkcję drogowskazu, wskazują drogę i towarzyszą w problemach. Rodzice dzielą się z dziećmi swoim stylem życia, sposobem wartościowania, pomagają zdobywać doświadczenia i podejmować decyzje. Każdy młody człowiek, który ma oparcie w rodzinie, nauczy się świadomego podejmowania odpowiedzialności za własne życie i będzie umiał skutecznie przeciwstawić się wszelkim zagrożeniom.
Rodzice są pierwszymi nauczycielami, drogowskazami, które wskazują jaką drogą powinno udać się ich dziecko, odgrywają najważniejszą rolę w profilaktyce uzależnień wśród młodzieży. Najważniejsze bowiem źródło motywacji, aby młody człowiek nie popadł w uzależnienie od alkoholu czy narkotyków wypływa nie tyle ze sposobu myślenia, ale z autentycznych więzi, dzięki którym dana osoba czuje się bezwarunkowo cenna i akceptowana w oczach drugiej osoby, w tym najbliższej rodziny.
Dodatkową atrakcją V Rodzinnego Festynu pn. „Zdrowa Rodzina Bez Uzależnień” był konkurs wiedzy o ruchu drogowym organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce. Nagrodą główną dla zwycięscy był rower ufundowany przez organizatora konkursu.
Po raz drugi odbył się konkurs sołectw o przechodni puchar Burmistrz Myszyńca, którego uczestnikami byli przedstawiciele sołectw: Wykrot, Drężek, Gadomskie, Krysiaki, Olszyny, Pełty i Wydmusy. Pierwsze miejsce i puchar przechodni Burmistrz Myszyńca zdobyło sołectwo Olszyny, drugie miejsce sołectwo Krysiaki, trzecie miejsce sołectwo Wykrot.